comment 0

Anse

Zimno się zrobiło. Wrzesień przyszedł trochę za szybko. Na ryneczku pojawiły się pierwsze wrzosy, a pomidory nadal takie dobre. Czy to trochę nie za wcześnie na wrzosy? Nie za późno na pomidory?

Ten czas, popołudniem, gdzieś pomiędzy szesnastą a siedemnastą – wtedy mogłabym zmieniać świat! Wtedy nie mam co prawda energii, ale tyle pomysłów! Tyle planów i przedsięwzięć! Kiedy mój mózg dotarł do domu po pracy i jest gotów skupić się na czymś innym. Na przykład na myślach o kolejnym dniu w pracy.

Śmieszne w języku polskim jest to, że słowo „pani“ to właściwie synonim słowa „nauczycielka“. Czy to nie kuriozum? Że stereotyp gender jest tak silnie zakorzeniony w języku. Przez cały okres mojej edukacji używałam tego terminu, a owszem, i nawet się nie zastanawiałam. Zastanowiłam się nad tym głębiej dopiero gdy zaczęłam niejako nauczać polskiego (ha ha). Julian mówił zawsze nauczycielka, bo wszak jest to ekwiwalent niemieckiego Lehrerin, a mi to dziwnie brzmiało – nie no, przecież się mówi pani. 

W języku arabskim istnieje słowo anse. Nie mam, niestety, pojęcia, jak się je pisze, a Google Translate mi za bardzo nie pomaga. Można go w każdym razie użyć w znaczeniu nauczycielka, ale też podobnie jak francuskie mademoiselle. Myślę, że polskim odpowiednikiem byłoby słowo pani. Niektórzy z moich uczniów (to też śmieszne słowo, jak mówi się inaczej, jeżeli uczy się dorosłych? kursanci?) zwraca się tak do mnie, jak już trochę lepiej się znamy.

Anse, ich habe eine Frage…

Tschüss, Anse. 

Anse można by też powiedzieć na ulicy do nieznanej nam bliżej młodej kobiety, pytając, dajmy na to, o godzinę lub sprzedawczyni w sklepie.

 

Filed under: Życie

About the Author

Veröffentlicht von

Planuję, filozofuję, reflektuję, opisuję, dekoruję... Z przyzwyczajenia, z przyjemności, z prokrastynacji, z chęci dokumentowania.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s